Franciszkański Zakon Świeckich powstał na prośbę ludzi świeckich urzeczonych osobą św. Franciszka, którzy chcieli go naśladować. Mogą do niego wstępować ludzie stanu wolnego, małżonkowie, klerycy, kapłani diecezjalni, biskupi i papieże – każdy, kto pragnie żyć ideałami św. Franciszka we współczesnym świecie, ma ukończone 18 lat i jest praktykującym katolikiem. Ten sposób życia nie wymaga bowiem odejścia od rodzin i wykonywanej pracy. Znakiem rozpoznawczym wspólnoty jest ulubiona przez św. Franciszka litera Tau.
Włączenie do wspólnoty następuje po odbyciu formacji złożonej z trzech etapów: wstępnej, początkowej i przyrzeczenia. Po złożeniu profesji wieczystej zaczyna się formacja stała, która trwa całe życie.
Franciszkanie świeccy realizują swoje powołanie do świętości, prowadząc życie ewangeliczne według Reguły, apostołując przykładem, pełniąc dzieła miłosierdzia oraz budując braterski i ewangeliczny świat.
Franciszkański Zakon Świeckich jest stowarzyszeniem publicznym w Kościele, o charakterze międzynarodowym, liczącym obecnie na świecie 500 tysięcy braci i sióstr. Dzieli się na wspólnoty międzynarodowe, narodowe, regionalne i miejscowe. W ciągu swoich dziejów wydał wielu błogosławionych i świętych.
W Polsce liczy około 16 tysięcy członków działających przy klasztorach franciszkańskich i parafiach diecezjalnych. Krakowska Prowincja Kapucynów sprawuje opiekę nad 1052 braćmi i siostrami zgromadzonymi w 31 wspólnotach miejscowych.
Wspólnota Sędziszowska liczy 63 osoby. Przełożoną jest s. Aleksandra Stec, a jej zastępczynią s. Maria Malska.